18
"Zkuste uhádnout, kdo je na fotografiích, které vám ukážu pane Drahoši." • Autor: Milan Jaroš

Tak jsme se od Lenky Zlámalové v DVTV dozvěděli, že si Miloš Zeman v debatách namaže Jiřího Drahoše na chleba. Je to možné. Stejně tak však je možné, že si Jiří Drahoš udělá z Miloše Zemana sushi (abychom šli v těch srovnáních s dobou). Nikdo neví, jak debaty dopadnou; a nevíme to mimo jiné proto, že Miloše Zemana v debatě nikdo neviděl pět let. Po celou dobu je schován za hradbou propagandistických rozhovorů s blízkými novináři či řediteli soukromých televizí.

Chybou by nicméně bylo i přeceňování diskusí, které pochopitelně milují novináři, ale pro širší veřejnost nejsou jediným zdrojem rozhodování. Sociologové dokonce tvrdí, že dokonce podružným.  Tím nechci říci, že debaty nemají význam, určitě se nesmí podceňovat, ale ani přeceňovat. Když skončila televizní debata před prvním kolem, sociální sítě zaplavily komentáře, že nejlepší byl Topolánek. A konstatovali to i jeho zarytí kritici. Bývalý premiér přesto dopadl ve volbách katastrofálně.

Reklama
Reklama

Stoupenci Pavla Fischera zase nadšeně volali, že jednoznačně vyhrál on, i když to bylo jeho nejslabší vystoupení ze všech. Přesto to stačilo na hezké třetí místo. Voliči často hodnotí debaty subjektivně a mnozí jsou už dopředu rozhodnuti, kdo vyhraje.

Vítězství se také posuzuje podle toho, kdo jakému politickému stylu fandí. Někoho nadchnou útoky, léčky a kličky, jiní dají přednost věcné a klidné rétorice. Platí také, že co projde jednomu kandidátovi, jinému se neodpustí. Dá se celkem předpokládat, že na podpásovku od Zemana všichni čekají, ale kdyby se jí dopustil Drahoš, voliče to znepokojí.

Už jsem následující výrok jednou citoval, ale tady si to dovolím znovu, protože přesně sedí k tématu. George Orwell napsal, že „politické předpovědi jsou obvykle mylné“. Naše mysl to však citlivě odmítá přiznat, a tak si zpětně svou někdejší představu pozměníme. Ano, občas se nám i zadaří, ale podle Orwella platí: „Obecně řečeno, člověk má pravdu jen tehdy, když se jeho přání či obava shodují s realitou.“

Erik Tabery: Prezidentské volby – bod nula

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2090

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte