3-komentar
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Výsledky prvního kola prezidentské volby skončily poměrně nečekaně. Už to, že Zemanův výsledek nezačíná čtyřkou, je překvapením, protože jeho stoupenci jsou silně motivováni jít hlasovat a blízkost k němu naznačovala až polovina voličů. Druhým překvapením je poměrně vysoký počet hlasů pro Jiřího Drahoše, který skončil druhý. Získal například větší podporu než Zeman před pěti lety v prvním kole. Konečné výsledky prezidentské volby jsou tak velmi otevřené, možná víc, než se ještě před týdnem při četbě různých prognóz zdálo.

Politický zázrak

Už teď lze říct, že prezidentské volby přinášejí zcela zásadní zprávu o české společnosti. Zatímco Zeman získal bezmála dva miliony hlasů, kandidáti, kteří rozhodně odmítli jeho politický styl, jich dohromady obdrželi o milion víc. Druhé kolo pochopitelně může dopadnout jinak, ale po všech těch urážkách z Hradu, že jen hrstka pomatenců nesouhlasí s Milošem Zemanem, je tohle důležité svědectví, jak velká může být v Česku „hrstka“. A to Zeman obhajuje mandát, takže má oproti ostatním velkou výhodu, protože je známější a má snadnější přístup do médií.

Z výsledků byli spolupracovníci Miloše Zemana očividně zaskočeni, stejně jako Andrej Babiš, který prezidenta ve volbách otevřeně podpořil.

Bez ohledu na další prezidentské hlasování je třeba si počty hlasů pamatovat a pracovat s nimi. Už dlouho bylo slyšet ze všech koutů Česka obavy: Když my jsme s tím svým názorem na Zemanův politický styl osamocení. Tady je vidět, že to neplatí…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte