Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

O čem byste měli vědět víc

Nejsilnější myslitelný symbol. Putin se šeredně mýlil, vzkázal Biden z Kyjeva

Souhrn dne: Ministr Jozef Síkela oznámil, že dovoz plynu z Ruska klesl během ledna na nulu

Zelenskyj a Biden v Kyjevě • Autor: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Zelenskyj a Biden v Kyjevě • Autor: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Přestože obchody, restaurace a kavárny tu fungují, když to zimomřivé slunce dovolí, lidé se procházejí v parcích při po březích řeky a po téměř roce se v ulicích rozdrnčely tramvaje, být v Kyjevě je vždycky riziko. Město není decimované bombardováním, ale protiletecký poplach tu zní každý den několikrát - a přinejmenším jednou do týdne ruská raketa doletí na ukrajinské hlavní město nebo do jeho nejbližšího okolí. V žánru politického symbolu je tak pondělní překvapivá kyjevská návštěva amerického prezidenta Joea Bidena asi nejsilnější myslitelný počin.

Čistě věcně se stalo to, co se očekávalo. Biden se prošel městem jako všichni světoví lídři, jen s výrazně větším bezpečnostním doprovodem. V projevu oznámil, že Západ stojí plně na straně krajiny, a že ruský prezident Putin špatně sázel na to, že Ukrajina a její západní sousedé nevydrží pohromadě a sesypou se. "Šeredně se mýlil," řekl Biden. Zmínil také další, dosud neoznámené dodávky útočných i obranných zbraní. A v důvěrném rozhovoru s prezidentem Volodymyrem Zelenským nejspíš zopakoval to, co podle různých úniků a náznaků radí ukrajinskému velení jeho kolegové z NATO: ruská ofenzíva nevyšla, jakmile tedy budete mít pohromadě všechen nutný materiál a připravené jednotky, ukončete ruské výboje a zkuste začít s vlastním protiútokem. Vojenští analytici k tomu vypočítávají, že proud zbraňových dodávek ze Západu (nikoliv příslibů na konferencích, ale reálných kusů techniky putujících po kolejích na ukrajinské území) v posledních týdnech zrychlil.

V čem se Putin přepočítal

Kyjevská symbolika bude mít další dopady. Rusové nejsou šokovaní, že americký prezident navštívil Kyjev, jde pouze o další stvrzení americké politiky a odhodlání s Ruskem (zatím nepřímo) bojovat. Bidenovu návštěvu už "zužitkoval" šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba: Cesta prezidenta Bidena do Kyjeva podle něj vysílá Rusku jasný signál, že se ho nikdo nebojí.

Tento týden má prezident Putin přednést před ruským parlamentem projev, kterým rok připomene války. Znalci se snažili odhadovat, jaký tón zvolí. Teď jsou všichni přesvědčení, že to bude ten nejútočnější možný. Ruská propaganda už sice stačila vykreslit narativ, že Biden mohl do Kyjeva, protože Putin je tak čestný a civilizovaný nepřítel a slíbil, že Moskva na něj nezaútočí, ale je jasné, že  americká prezidentská cesta do Kyjeva nevyznívá pro Putina dobře. Ukrajinský prezident Zelenskyj se několikrát vydal přímo na frontu. Biden se vydal do rizikového Kyjeva. Co je známo, Putin se k Ukrajině dosud fyzicky ani nepřiblížil. K jeho dače za Moskvou ho naopak vozí zvláštní bezpečnostní vlak.

Zkazky a domněnky o Bidenově návštěvě se Kyjevem nesly od rána, byť Bidenův příjezd do Kyjeva se do poslední chvíle držel v tajnosti, Bílý dům zveřejnil pondělní harmonogram, podle něhož měl být Biden v USA a Washington informoval ruskou stranu o návštěvě několik hodin předem, řekl bezpečnostní poradce Bílého domu. Americký prezident se tu zastavil před naplánovanou návštěvou Varšavy, kde se má kromě polských hodnostářů mimo jiné potkat s českým premiérem Petrem Fialou. Už to samo mělo velký politický význam. Polsko a vůbec východní Evropa, jehož je Polsko nejdůležitější součástí, je v podstatě frontový stát války a jeho vliv na západní postoj vůči Rusku je značný. Bidenova návštěva má tento nový východoevropský vliv stvrdit - nebo tak si to alespoň představují polští hostitelé. Tomáš Brolík


Americký prezident Joe Biden k překvapení všech přistál v Kyjevě. „Když před necelým rokem Putin zahájil invazi, myslel si, že Ukrajina je slabá a Západ rozdělený. Ale velmi se mýlil,“ napsal v oficiálním prohlášení k ukrajinské návštěvě Biden, který bude poté pokračovat na už plánovanou cestu do Polska. Nový prezident Petr Pavel se sešel s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, mimo jiné kvůli tomu, že jako hlava státu bude v následujících měsících doplňovat většinu členů soudu. Většina Čechů podporuje přijímání uprchlíků a má prozápadní postoje, ukázal průzkum STEM. Severní Korea odpálila podle Soulu další balistickou raketu, podle oficiálního vyjádření šlo o testování mezikontinentální balistické rakety Hwasong-15, která by teoreticky byla schopná dosáhnout pevninské části Spojených států. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela oznámil, že dovoz plynu z Ruska do České republiky klesl během ledna na nulu, stát ho nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. Bezpečnostní ředitelka prezidentské kanceláře Lenka Nováková, která na sebe upozornila loni na jaře, když skartovala tajnou vrbětickou zprávu, skončí ve funkci s koncem mandátu Miloše Zemana. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil klíčové pasáže rozsudku Městského soudu v Praze v případu klimatické žaloby a nesouhlasí s tím, že česká ministerstva zasáhla do práv skupiny žalobců, když nestanovila konkrétní opatření k dostatečnému snižování emisí skleníkových plynů. Podle mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce mělo koncem ledna zaměstnání v Česku 94 400 uprchlíků z Ukrajiny. Německý snímek Na západní frontě klid získal sedm sošek BAFTA včetně té za nejlepší film roku, britská akademie filmového a televizního umění zároveň ocenila na nedělním slavnostním ceremoniálu v Londýně v kategorii nejlepší zvuk Čecha Viktora Prášila, který je nominován i na Oscara.


Newslettery a nový informační servis si můžete objednat k odběru na adrese https://www.respekt.cz/newslettery

Předchozí vydání najdete na webu respekt.cz v rubrikách Informační servis a Newsletter

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].