středa 8. 8. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Se signály mimozemských civilizací je potíž, že často vzbudí velký humbuk (a dnešní denní menu se rádo přizná, že by o něm svým čtenářům okamžitě řeklo), jenže pak se vždycky ukáže, že lidstvo vůbec nikdo nepozemský nekontaktuje. Třeba když tým ruských astronomů v roce 2015 oznámil, že jejich teleskop zachytil tajemný signál ze vzdálené hvězdy, jenže pak to bylo nejspíš prolétavající letadlo, nebo signál radioamatéra, anebo v teleskopu praskalo. Jiná civilizace to zkrátka s takřka naprostou určitostí nebyla.

Vůbec, většina zpráv z dalekého vesmíru jsou buď lidské radioantény nebo radiotaxíky. Případně je vysvětlení méně přízemní a ukáže se, že objev “mimozemské megastruktury”, která naším směrem vysílá pravidelné světelné signály, je víření mezihvězdného prachu.

Reklama
Reklama

Proto astronomové vyvinuli stupnici, která by pravděpodobnost, že ke kontaktu s mimozemskou civilizací došlo, měla indikovat, píše britský deník Guardian. A to v mezích hodnot 0 (nic se neděje) a 10 (po oběžné dráze krouží mimozemská loď, případně vám její kapitán potřásá rukou, jak popisuje Duncan Forgan, jeden z jejích spoluautorů). Stupnice se jmenuje Rio 2.0.

“2.0”, protože Rio se nazývá už mezi lovci jiných civilizací používaná neoficiální stupnice. Rio 2.0 oproti ní má přinést princip “peer-to-peer”: některému z astronomů zašelestí v teleskopu, on sám svému úlovku přiřadí číslo na stupnici a jeho kolegové postupně upravují hodnocení signálu. Dá se předpokládat, že hlavně směrem dolů.

Systém hodnocení, který má mírnit veřejné nadšení či děs, ale také pomoci směrovat pozornost vědecké komunity smysluplným směrem, je otevřený i nadšencům bez zázemí vědecké instituce. Autoři Ria 2.0 to naopak vítají, a zvou každého, kdo může, aby se škálování účastnil.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

V hlavním městě Německa už více než týden platí vcelku převratné opatření. Všechny městem provozované školky a jesle přestaly nařízením tamní regionální vlády vybírat od rodičů dětí poplatky. Berlín postupně od roku 2007 rušil poplatky v různých předškolních zařízeních, aktuální krok pak zahrnul i jesle pro děti do jednoho roku (opatření se tak dotkne necelých šestnácti tisíc dětí). Rodiče budou muset nicméně dále platit za jídlo, které jejich potomci v zařízení dostanou.

Berlínští politici se při rozhodnutí řídili logikou, podle níž jsou i předškolní zařízení vzdělávacími institucemi, a vzdělání je ve Německu – stejně jako v Česku – zadarmo. I když takto městská pokladna přijde o miliony eur: v uplynulém školním roce Berlín vybral na poplatcích za předškolní zařízení sedm milionů euro.

Reklama
Reklama

Jak připomíná stanice Deutsche Welle, federální ministryně pro rodinu Franziska Giffey již dříve řekla, že by ráda podobné úlevy pro rodiče zavedla v celé zemi. Vláda oznámila, že během následujících čtyř let investuje celkem tři a půl miliardy euro do zařízení péče o děti a další „servis“ pro rodiče. Berlínský příklad plánují následovat další země (metropole se mezi ně počítá, podobně jako Praha patří mezi kraje), přičemž řada z nich už rodičům částečně ulevuje. V západoněmeckém státě Porýní-Falc kupříkladu jsou od poplatků osvobozeny dětí od dvou let věku (opatření začalo platit před osmi lety).

Náklady na předškolní péči představují významnou položku v rozpočtu rodin, často jde o stovky euro měsíčně. Logicky tyto náklady dopadají nejtíživěji na nízkopříjmové domácnosti.