Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

lauder

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Narodila se ve Vyškově, vyrostla v Brně, od podzimu 1998 žije tam, kam vždy patřila – v Praze. Z uvedeného jasné vyplývá, že nemá nic společného s americkou rodinou Lauderů.

Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, ale skutečné novinářské vzdělání získala až v časopise Respekt, kam nastoupila na podzim 2004 po předchozím tříletém angažmá v Lidových novinách.

Od počátku se věnovala zejména domácí politice a o tom, že ji sleduje už opravdu dlouho, svědčí fakt, že jako její první článek Respektu otiskl reportáž o Ivetě Bartošová zpívající v libereckém kulturáku během předvolební kampaně ke krajským volbám Stanislavu Grossovi coby předsedovi vlády a šéfovi ČSSD. (A svědčí o tom také skutečnost, že si některé vlastní texty nepamatuje.)

Za tu dobu zažila asi dvacet kongresů a sjezdů nejrůznějších politických stran, bezmála stejný počet voleb (pokud počítáme i všechny senátní) a celkem osm vlád. Nevyhnutelnou duševní únavu z toho plynoucí si za uplynulá léta kompenzovala psaním o jiných tématech. O politice a společnosti jiných zemí – v Respektu vyšly její reportáže z Bhútánu, Islandu, Polska, Belgie, Francie, Irska či Řecka.

Výběr z textů

Vždy ji bavilo a baví nadále zejména psaní o genderových tématech, byť na ně bývají ještě rozhořčenější reakce čtenářů než na politiku. Psala o krizi moderního muže („Nové slabší pohlaví“), o tom, proč je v Česku tolik nepopulární feminismus („Nová vlna feminismu“), o ženách v politice či o tom, proč od stále vzdělanějších a úspěšnějších českých žen očekáváme, že se v okamžiku, kdy se stanou matkami, zcela vzdají své kariéry („Ženy v ofsajdu“).

Do Švédska se pak vydala zkoumat tamní „Švédský sen“ a v Norsku zkoumala, jak to vypadá, když ženy více promlouvají do byznysu („Šéfka je na rybách“).

Ze tří textů, za něž byla postupně nominována na Novinářskou cenu Open Society Fund se „čisté“ politiky netýkal ani jeden. Nominaci proměnila letos za článek „Čeští Romové pod hákovým křížem“ o neznámé historii romského holocaustu.

Za jeden z vrcholů svojí novinářské kariéry považuje rozhovor s Václavem Havlem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte