Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Z nového čísla

Jak poznat lež

Lze odhalit, že nám někdo neříká pravdu? Technika zatím spolehlivé řešení nenabízí. Existují však jemnější metody založené na tréninku a schopnosti všímat si maličkostí.

Vím něco, co ty nevíš. • Autor: Profimedia.cz
Vím něco, co ty nevíš. • Autor: Profimedia.cz

Říká se, že není nic snadnějšího než zalhat a že jen málo věcí je tak obtížných jako lež odhalit. Poprvé se pokusil zalhat Kain o tom, že nezabil Ábela. Bůh je ale, jak známo, vševědoucí, takže se nedal ošálit. My takové schopnosti nemáme, a tak se musíme spoléhat na jiné prostředky.

Autoritou v oboru odhalování lží je profesor Paul Ekman ze San Franciska. Zabývá se tím od sedmdesátých let. Mladému vědci tehdy vyprávěli kolegové z psychiatrické léčebny o pacientce Mary, která se několikrát pokusila spáchat sebevraždu. V léčebně se pak podrobila terapii a její psychický stav se zlepšoval. S lékařem, který měl rozhodnout o tom, zda ji na víkend pustí k rodině, přesvědčivě hovořila o nově nalezeném smyslu života, o tom, jak se těší, až zase uvidí své blízké. Noc před cestou se však zhroutila. Přiznala se, že stále zoufale touží zemřít. Cítila se provinilá, že lékaři lhala, a tak nakonec přiznala pravý stav věci. Nakonec ji zachránili a Mary prožila ještě mnoho let spokojeného života.

Paul Ekman a jeho tým nenacházeli ve filmu, který se při takovýchto hovorech s pacienty někdy pořizoval, žádné stopy lži. Teprve když jej úmorně analyzovali políčko po políčku, všimli si, že když Mary měla lékaři povědět o svých budoucích plánech, přelétl jí obličejem sotva postřehnutelný stín zoufalství. Tak Ekman objevil základní prvek toho, na čem postavil svůj systém odhalování lží – zlomek sekundy trvající změny v obličeji (nazval je mikrovýrazy) a téměř neznatelná gesta.

Celý článek najdete v pondělním Respektu 25/2011.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].