Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Web 2.0

Průvodce po webu 2.0

Jak píše v Respektu Petr Třešňák, na síti probíhá revoluce. Nové webové služby umožňují, aby se mezi sebou našli lidé, kteří si mají co říct, a dávají jim nové nástroje, jak mezi sebou spolupracovat.

Jak píše v Respektu Petr Třešňák, na síti probíhá revoluce. Internet se mění v platformu pro spolupráci mezi miliony uživatelů. Nové webové služby umožňují, aby se mezi sebou našli lidé, kteří si mají co říct, a dávají jim nové nástroje, jak mezi sebou spolupracovat. Jaké jsou nejzajímavější stránky, které se do tohoto světa „webu 2.0“ řadí, a co umí?

Nacházet a neztrácet zajímavé stránky

Do každého internetového prohlížeče jste si mohli už leta přidávat záložky na zajímavé stránky. Má to jednu velkou nevýhodu: jsou dostupné jen z jednoho počítače a nemůžete se o ně podělit s ostatními. Proč by nemohly být záložky veřejné? Přátelé by viděli, co vás zajímá, co čtete a vy byste zase mohli sledovat je. Toho využívá social bookmarking. V rámci malého experimentu jsme systém pro sdílení záložek nainstalovali do počítačů několika našich redaktorů, takže nyní jim můžete koukat přes rameno a sledovat, co čtou.

Najít spřízněné duše

Pomocí šesti lidí lze propojit každého s každým. Přes šest lidí se dostanete k americkému prezidentovi nebo třeba rybáři z Kamčatky. Toho využívají sociální sítě, které umožňují lidem vytvořit si svůj profil a přidávat si ostatní mezi přátele. Když si přidáte mezi své přátele pana X, zpřístupní se vám i profily jeho přátel. Takto můžete budovat svou síť a seznamovat se.

Špiclovat sami sebe

Zajímavá data můžete publikovat, aniž byste si to uvědomili. Například když posloucháte na počítači hudbu, můžete pomocí programu data odesílat, takže kdokoli vidí, co vám zrovna hraje v domácnosti. To je MyWare: dobrovolné „špiclování“ na vlastním počítači.

Společně filtrovat zprávy

Rozčilovali jste se někdy nad tím, co dal nějaký deník jako „otvírák“ nebo co zaznělo v televizních zprávách jako hlavní novinka dne? Na některých internetových stránkách můžete ovlivňovat složení titulky sami. Můžete hlasovat o kvalitě článků a protlačit ty zajímavé věci na výsluní.

Pochlubit se se svou tvorbou

Dny rozesílání mailů s ohromnou přílohou, v níž jsou fotky z dovolené nebo vtipné video, jsou snad pryč. Každý může snadno nahrát na web své video / audio / foto a nechat přátele nebo kohokoli, ať k tomu řeknou své.

Tvořit společně

Pokud jste sepsali pracovní dokument a potřebujete, aby se na něj podívalo dvacet kolegů a opravilo v něm chyby, tak můžete buď všech dvacet lidí omailovat a pak složitě hledat úpravy a zakomponovávat je do originálu, nebo zkusíte novou cestu: text pověsíte na web a sledujete, jak se vám mění před očima.

Plánovat společně

Kalendáře, rozvrhy, plány, i ty mají mnohem větší smysl na webu než na jednom počítači. Máte přehled o ostatních, změny můžete operativně sledovat a všichni zapojení zas vidí, co je nového u vás.

pošli do vybrali.sme.sk
pošli do vybrali.sme.sk

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].