0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda2. 9. 20232 minuty

Ivan Korčok chce být slovenským prezidentem

Nástup silného kandidáta. (Ivan Korčok na tiskové konferenci 30. srpna) • Autor: Profimedia

Do klíčových parlamentních voleb, které určí budoucí politický kurz Slovenska, zbývá necelý měsíc a země je ve varu. A navrch Slováci řeší také volbu prezidenta, která se koná na jaře příštího roku. 

Minulý týden se do souboje oficiálně přihlásil bývalý ministr zahraničí a dlouholetý diplomat Ivan Korčok. Kandidaturu oznámil na tiskové konferenci v Banské Bystrici a za svoje hodnoty označil principy právního státu, toleranci a respekt vůči všem demokratickým názorovým proudům a menšinám. Za dobře znějícími frázemi probleskuje fakt, že Korčok je v mnoha aspektech považován za pokračovatele stylu vládnutí současné hlavy státu Zuzany Čaputové, která na začátku léta oznámila, že nebude podruhé kandidovat. Je jasným zastáncem euroatlantického směřování Slovenska: v minulé vládě Eduarda Hegera patřil k obhájcům uzavření obranné smlouvy s USA. U ostatních témat se podle slovenských komentátorů držel spíše zpátky, jeho postoje třeba v ekonomické oblasti hodnotí spíše jako středopravé. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Diplomat s politickými zkušenostmi je jedno z mála známých jmen, která o kandidatuře minimálně uvažují, ale už nyní je jasné, že bude patřit mezi významné kandidáty. Kandidaturu oznámil zatím jen bývalý diplomat Ján Kubiš, spekuluje se ale třeba o předsedovi strany Smer a expremiérovi Robertu Ficovi, který v kampani vsadil na proruské výroky a útoky na média, nezávislé instituce a menšiny, nebo o jeho umírněnější podobě, předsedovi strany Hlas a bývalém stranickém kolegovi Peteru Pellegrinim.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc