Záporožská jaderná elektrárna bývala největší v Evropě a před válkou vyráběla elektřinu, která by stačila pro čtyři miliony domácností. Dnes slouží ruským vojskům jako základna, z níž ostřelují ukrajinské síly i vesnice. Sama se nedávno stala terčem raketového útoku, z nějž se Rusko a Ukrajina obviňují navzájem. Je odříznuta od dodávky náhradních dílů, areál je údajně zaminovaný a tamní ruský vojenský velitel prý prohlásil, že „buď tu bude ruská země, nebo spálená poušť“. Z šesti reaktorů běží už jen dva a podle ukrajinského operátora jaderných elektráren Energoatom okupanti v rámci pátrání po záškodnících podrobují ukrajinskou obsluhu elektrárny tvrdým výslechům a mučení.

Ještě nedávno si něco takového dovedli představit snad jen tvůrci katastrofických filmů. Nejhorší scénář podle expertů zní: reaktorům vypadne chlazení (třeba při plánované „krádeži“ elektrárny, tedy jejím přepojení na ruskou rozvodnou síť) a produkty jaderného štěpení uniknou do ochranné obálky. V tu chvíli přijde masivní raketový útok, který obálku zničí, a radioaktivita se dostane do ovzduší. V zasažené oblasti by se pak nedalo žít po desítky či stovky let, její poloměr by ale nepřesáhl pár set kilometrů. Zamoření celé Evropy tedy nehrozí, nicméně i tak je to karta, se kterou Rusové hrají. Vojenský zásah proti jejich silám v elektrárně je kvůli nebezpečí úniku radiace prakticky nemožný. Zároveň chce Kreml donutit vyděšený Západ, aby přiměl ukrajinské vedení k ústupkům.

Co bude další Putinův krok…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte