V místní bruselské školce se pořádala sbírka na pomoc ukrajinským rodinám, které před válkou utekly až do Belgie. Dcery jednoho dne přinesly domů papírovou tašku a že ji máme naplnit vhodnými potravinami, které se pak dovezou belgickému Červenému kříži.

Doma tím začala několikadenní srážka mezi racionalitou dospělých a dětským světem, co jsou to vhodné potraviny („kinder vajíčka?!“). Vyjednávání naštěstí dopadlo docela smírně a jednou ráno jsme tašku napěchovanou těstovinami, konzervami, cukrem, sušeným ovocem – a jedním balením kinder vajíček – odevzdali.

Zatím do země na severozápadním okraji Evropy přišlo podle belgické vlády „jen“ okolo 30 tisíc ukrajinských uprchlíků a nabídka ubytování, kterou hlásí belgické rodiny, převyšuje poptávku. To se samozřejmě může změnit. Belgie pracuje s tím, že by počet Ukrajinců mohl vystoupat až ke 200 tisícům, pokud se bude válka protahovat. Protože všichni ukrajinští uprchlíci dostali dočasnou ochranu v EU, mohou se i na území Belgie hned ucházet o práci, mají nárok na sociální podporu, zdravotní péči a děti na vzdělání v tamních školách. Dosavadní solidarita se tím může dostat pod tlak.

Pár týdnů po sbírce starší dcera hlásila, že na stěně ve třídě, kde jsou siluety zemí a jejich vlaječky podle zastoupených dětí, přibyl obrys Ukrajiny a že se spolužačkou toho dne odpoledne vybarvovaly papírovou ukrajinskou vlajku, která se přišpendlí vedle. I tahle malá bruselská školka se totiž nabídla, že hned vezme několik malých uprchlíků.…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte