Polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) vyrazila na zteč. Před Vánoci narychlo a k překvapení všech přijala zákon, který má ohrozit existenci největší nezávislé polské televize TVN. Tím se pustila do bitvy se Spojenými státy – TVN vlastní americká firma Discovery a Američané dávali jasně najevo, že to, co vnímají jako útok na americké vlastnictví a svobodu polských médií, nenechají bez odpovědi. K překvapení všech, a podle všeho i samotné PiS, zákon vetoval prezident Andrzej Duda. Ten je loajálním zástupcem vládnoucí strany, ale zdá se, že v tomto případě se zachoval samostatně a vzepřel se Jarosławu Kaczyńskému, šéfovi PiS a reálnému vládci země. TVN a americko-polské vztahy jsou pro tuto chvíli v bezpečí. V ohrožení může být naopak polská vládní většina.

A proč přesně teď?

Polský Sejm se takzvaným lex TVN zabýval už podruhé. Poprvé se jej pokusila vláda protlačit v srpnu. Ustoupila ale protestům veřejnosti i americké ambasády a veto opozičního Senátu nechala bez odpovědi. Až doteď – na rychle svolaném hlasování, které nejspíš porušilo regule Sejmu, vládní poslanci senátorské veto zvrátili.

TVN je největší soukromá polská televize a její zpravodajství je nejsledovanější v zemi. Je nezávislá, a proto někdy kritická k vládě. Ta se TVN snaží komplikovat život dlouhodobě. Mediální dozor jí v loňském roce dlouho odmítal (bez důvodu a protiprávně) prodloužit licenci. Nynější zákon měl být ještě větší ranou. Plánovaná legislativa stanovila, že v Polsku smí…

1_obalka_R1_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R1_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte