Kultura

Co nelze simulovat

Říct, že technologie otevírají celou řadu otázek, jistě není objevné. Často je to ale tak, že čím pokročilejší technologie, tím palčivější otázky. Přičemž není náhoda, že dilemata spojená s biotechnologiemi nebo umělou inteligencí se čím dál víc promítají také do literatury. Kazuo Ishiguro v románu Klara and the Sun (Klara a slunce) nebo Ian McEwan ve Strojích jako já se dotýkají vztahu člověka k umělým bytostem – a částečně docházejí k závěru, že problematičtí nejsou androidi, ale lidé. Umělí humanoidi jsou však jen tváří širších procesů digitalizace, virtualizace a klonování skutečnosti. A právě o těchto procesech píše francouzský sociální antropolog Gérard Dubey v knize Sociální pouto v éře virtuality.

Titul však může být lehce matoucí. Autor nepojednává v první řadě o sociálních sítích, nezkoumá primárně proměnu mezilidských vztahů v on-line prostoru. Jeho kniha vyšla v originále už v roce 2001, tedy tři roky před spuštěním Facebooku a devět let před Instagramem. Je to výhoda i nevýhoda současně. Omezující je nejen to, že na přelomu tisíciletí se virtuální krajina teprve vrásnila, ale hlavně to, že sociálněvědní výzkum v této oblasti ještě nenabízel dost relevantních dat. Výhodou naopak může být, že problematika se jevila čerstvá a ještě se nerozpadla do desítek dílčích témat.

Dubey, který se pohybuje na pomezí sociologie, antropologie a filozofie, vykresluje spíše základní obrysy virtuality, než že by je pečlivě vybarvoval. V centru jeho…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte