60A_foto Bohdan Holomíček
„Holky tiše sedí, mají velký plány.“

Byla první, která v českém prostředí prožila, zaznamenala a otevřela téma ženské zkušenosti v rockové hudbě. Všimla si, že publikum se k holčičí kapele chová jinak, ale také pochopila, že ženský pohled může být přínosný celé scéně. Drží se toho dodnes a inspiruje další generace umělců i studentů: ať už hraje na kytaru a zpívá, nebo učí o kultuře a genderu na Anglo-americké vysoké škole v Praze.

Pavla Jonssonová (tehdy ještě Fediuková) založila v roce 1980 se dvěma kamarádkami skupinu Plyn: první tuzemskou punkovou kapelu, v jejíž sestavě figurovaly jen ženy. Později se přejmenovaly na Dybbuk a staly se originálním fenoménem české nové vlny. Následně se členky po roce 1990 znovu sešly v sestavě Zuby nehty, ve které fungují dodnes a v minulých týdnech vydaly novinku Srdce ven.

Čerstvá je i její kniha rozhovorů Růžové vrány. Zpovídá v ní dvacet českých muzikantek od Dagmar Andrtové přes Moniku Načevu po Ivu Bittovou. Snaží se dobrat toho, jak vnímají současnou scénu, co pro ně znamená být ženou v dominantně mužském prostředí a jestli podle nich mají ženy jinou kreativitu než muži. Od chvíle, kdy vzala poprvé do ruky kytaru, se Pavla Jonssonová pokouší rozbít nejeden stereotyp o mužích a ženách v umění. A už v tom zdaleka není tak sama jako v naprostých začátcích.

Královna vesmíru

„Vůbec nám nepřišlo divné, hrát spolu jenom holky. Až když nám novináři začali pokládat podivné otázky: Jestli nám to manželé dovolují a jestli už bychom toho blbnutí…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1524

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte