V posledním století možná neexistovala generace, která by v nějaké znatelné míře nesdílela představu, jak změnit svět k lepšímu. Osvobozovali se otroci, nastolovala se rovnoprávnost žen, brojilo se proti jadernému zbrojení, svrhával se komunismus… Momentálně se rodí klimatická předsevzetí a vzniká nový životní styl, jehož nositelé budou svádět soukromý boj proti přehřátí planety. Nakolik uspějí, ukáže příštích dvacet let, možná méně.

Vedle velkých plánů jsou tu ale další způsoby, jak provést ono magické „zlepšit svět“ a s neskonale menším úsilím či odříkáním. Jeden dokonce vyžaduje velmi málo, jen trochu peněz nebo drobnou změnu v jídelníčku.

Řeč je o odstranění hanby, která se s lidmi pojí od vzniku průmyslového zemědělství. Přesněji řečeno od doby, kdy se v zájmu úspor rozhodli zavřít slepice do klecí. Pak vznikly ještě menší klece a ještě menší a pak celé klecové chovy a s nimi utrpení zvířat, která už několik tisíc let žijí lidem nablízku a příkladně jim plní docela velkou službu.

Ukončit tohle utrpení nevyžaduje moc. Stačí se v parlamentu rozhodnout, klecové chovy zakázat a vrátit životu našich odvěkých družek slepic důstojnost.

Český parlament teď s touto možností vážně koketuje. Minulý týden sněmovní zemědělský výbor především hlasy hnutí ANO ve svém poradním hlasování návrh na zrušení klecových chovů odmítl. Ve čtvrtek nicméně Andrej Babiš prohlásil, že se sejde s ochránci zvířat, poslechne si jejich argumenty a před konečným hlasováním se rozmyslí.

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2422

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte