Rébus, který stojí před českou vládou, se nezadržitelně blíží. Ministři se budou muset brzy rozhodnout, jak naloží s dotacemi pro firmy svého šéfa. Evropští kontroloři  předminulý týden s konečnou platností rozhodli, že Agrofertu neproplatí sto milionů korun pro firmu Penam, a vláda by měla říct, jak bude prekérní situaci řešit.

Zatímco zde kabinet vyčkává, u jiných případů už čekat nepůjde. Agrofert v říjnu bez povšimnutí vyhrál u pražského městského soudu spor, ve kterém si stěžoval, že stát v jiné, ale podobné kauze s dotacemi otálí. Jak nyní zjistil Respekt, soud dal za pravdu Agrofertu a uložil státu lhůtu, dokdy se musí vyjádřit. Ta uplyne právě tento týden.

O co jde? Společnost Primagra z holdingu Agrofert požádala v dubnu 2018 o příspěvek na sušárnu zrní. Ministerstvo dosud nerozhodlo, jestli ji přizná. Důvodem je, že Evropská komise už nechce pro Agrofert nic proplácet kvůli střetu zájmů Andreje Babiše.

České úřady preventivně tento typ dotací pro Agrofert stoply. Babiš střet zájmů odmítá, stejně jako Agrofert. Dotazy ohledně žaloby firmy Primagra mluvčí holdingu Karel Hanzelka nechtěl komentovat.

Podle informací Respektu jde o první případ, kde soud rozhodl, že stát už musí konat. Ale můžou přibýt další. Nerozhodnutých dotačních žádostí má Agrofert u státu desítky, celkem v nich může jít o stovky milionů korun.

To, jak se stát postaví k penězům pro sušárnu zrní, lze brát jako precedens. Pokud stát dotaci přizná, řekne tím, že verdikt…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte