4-kom
Stanislav Křeček • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Některé státní instituce ocení člověk teprve ve chvíli, kdy je potřebuje. Do té doby se zdají nedůležité, neviditelné, drahé, zbytečné. Patří k nim i veřejný ochránce práv, známý jako ombudsman. Proč si vlastně téhle instituce všímat? V Česku už nevládne tajná policie, nikdo nevyráží na svévolné domovní prohlídky, nevozí vzpurné občany uprostřed noci za město do lesa a kritici režimu nekončí bez možnosti se bránit v kriminále. Nebylo by tedy těžké propadnout pocitu, že speciální obrana lidských práv není v demokratickém Česku potřeba.

I široká polistopadová svoboda ale ukázala něco jiného. K porušování lidských práv a důstojnosti dochází i v běžných demokratických poměrech, akorát pokud si jich chceme všimnout, potřebujeme kromě znalosti zákonů i zvýšenou citlivost a vyvinutý druh pozorování. Děje se obvykle lidem, kteří se mohou obtížně ozvat a bránit: dětem, zdravotně postiženým, cizincům, lidem pod tlakem nouze odkázaným na úřady. Slušné státy, kterým záleží na důstojnosti svých obyvatel a chtějí se pojistit proti riziku jejího porušování, si proto zřizují úřad ombudsmana jako speciální druh služby, kterou – jak již bylo řečeno – občané obvykle ocení teprve ve chvíli, když se sami ocitnou v úzkých. Obecně platí, že státy, kde je možné se obrátit na veřejného ochránce práv jako na nezávislou instituci vybavenou řadou pravomocí včetně možnosti kontrolovat státní úřady a navrhovat změny zákonů, poskytují svým obyvatelům vyšší ochranu a právní jistotu.

K takovým státům…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2452

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte