Jsem mluvicí rajče, jmenuji se kumato a provedu vás po našem skleníku. Pojďte za mnou a ničemu se nedivte. To byste totiž nedělali nic jiného. V našem skleníku se pěstují kumata a neplatí tu nic, čím jste si byli dosud jistí.

Nejprve něco o mně. Ano, jsem kumato, a nedivte se. Kumato je odvozeno od slova tomato. Od normálních rajčat se však na první pohled liší barvou. Je totiž černé, ne, není to rasismus a není to k divení. Je zeleno-červeno-černé a také o poznání sladší než běžná rajčata, protože má vyšší podíl cukru fruktózy. Je rovněž tvrdší, déle vydrží, a proto je stále oblíbenější.

Kumata vyšlechtili v obří nadnárodní korporaci Syngenta. Poté je firma nechala patentovat, semena dodává pouze vybraným pěstitelům a klade si podmínky. Pro někoho je proto kumato symbol korporátní moci, něco jako Google mezi rajčaty.

Naštěstí je tu ale český zahrádkář, který přechytračí vše od krtka po korporatokracii. Nakoupí si plody kumata v supermarketu, kde jsou vcelku běžně dostupné, a doma si vyndá semínka. Na jaře je dá do hlíny a v létě má vlastní sklizeň. Prý. Možná. Kumata totiž hlínu nesnášejí.

Nedivte se a rozhlédněte se po našem skleníku. Nikde žádná hlína. Kumata rostou v hydroponických systémech. Sluníčko jim pouštějí z dispečinku. Zavlažují je hadičky. Opilují je drony. Sklízejí roboti. Kumata jsou prostě rajčata 21. století a produkt inteligentního zemědělství budoucnosti, které bude muset už brzy nakrmit devět miliard lidí. A na to bude potřeba hodně miliard…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte