Když se před 20 lety stal ruským prezidentem neznámý agent tajné služby a lokální aparátník Vladimir Putin, nikdo nevěděl, jak dlouho zůstane u moci. Poměrně brzy ale začalo být jasné, že s jeho nástupem se Rusku zavírají dveře k proměně v modernější otevřenou společnost, které se před těžce zkoušenou zemí nakrátko a chaoticky otevřely za Putinova předchůdce Borise Jelcina. Nový prezident se vydal opačným směrem: rozpad totalitního Sovětského svazu prohlásil za největší geopolitickou katastrofu 20. století, násilnou expanzí začal obnovovat velikost někdejšího sovětského impéria a jeho represivní aparát začal zavírat a vraždit režimní kritiky.

Teď pro svou cestu získal Putin posvěcení v nedávném celostátním referendu, jež mu změnou ústavy dalo možnost nerušeně vládnout dalších 12 let (současný mandát mu skončí za čtyři roky). V úřadu tak bude moci být až do roku 2036, a pokud to využije, překoná se 36 roky na kontě o 12 let vládu doposavad nejdéle sloužícího sovětského vládce, diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina.

Nejen pro Rusko, ale i pro nás ve střední Evropě tato dlouhá perspektiva další Putinovy vlády něco znamená. Zkušený ambiciózní autokrat získal v referendu na domácí půdě legitimitu vůdce lidu a upevnil si tak svoji moc vůči zbytku mocenské elity v zemi. Dá se tedy předpokládat, že své imperátorské sny začne uskutečňovat s ještě větší rozhodností než dosud. Bývalé sovětské satelity jako Česko tak mohou očekávat zvyšování už existujícího tlaku. Současný…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte