39K_foto Petr horky
Obstarožní dodávka sviští skrze dešťovou clonu po nepříliš rušné státovce za monotónního vrzání stěračů.

Moje žena a čtrnáctiměsíční dcera sedí na zadních sedadlech třicet let staré obytné dodávky značky Volkswagen, kterou jsme si před týdnem pronajali a od té doby s ní křižujeme Českem. Je osm večer, nejvyšší čas najít pěkné místo na spaní, ale zatím to spíš vypadá, že zůstaneme na ošklivém parkovišti v Olomouci, kde právě stojíme. Když totiž otočím klíčkem v zapalování, vůbec nic se nestane. Zkouším to ještě dvakrát a odkládám tím okamžik, kdy budu muset oznámit, že máme problém. Jak ho vyřešíme, zatím vůbec netuším, ale přímo fyzicky cítím nával vzrušení, který se dostavuje vždycky, když se začne něco podobného dít.

39C_foto Petr horky

Nápad půjčit si obytnou dodávku a objet v ní Česko se zrodil na vrcholu koronavirové pandemie, kdy se zdálo, že hranice Česka zůstanou přes léto zavřené, stejně jako hotely a penziony. Auto s postelemi a kuchyňkou, v němž se dá svobodně popojíždět a spát kdekoli, se v tu chvíli jevilo jako dokonalé řešení rébusu zvaného letní dovolená. Trasu nebudeme plánovat, pojedeme jen tak, bez cíle, a spát budeme tam, kde se nám bude líbit, napadlo moji ženu. A já nadšeně souhlasil.

39B_foto Petr horky

Pro člověka, který vyrůstal na amerických tuláckých klasikách jako Na cestě od Jacka Kerouaca, Toulky s Charleym od Johna Steinbecka nebo Zen a umění údržby motocyklu od Roberta Pirsiga, je představa bezcílného putování splněným snem. Kerouac křižoval Amerikou autostopem, Steinbeck obytným náklaďákem a Pirsig na…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte