20-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Minulou středu televize Barrandov odvysílala pořad, na který diváci zřejmě hned tak nezapomenou. Politickou diskusi o výročí a souvislostech konce druhé světové války ovládl muž, který si poměrně svědomitě buduje pověst bezskrupulózního provokatéra české politiky – starosta pražské periferní čtvrti Řeporyje, člen ODS Pavel Novotný. Místo snahy diskutovat přišel se zjevným úmyslem své oponenty urazit. Termínem večera se stala „bolševická zrůda“, kterou si vysloužil komunistický poslanec Leo Luzar vždy, když se pokoušel něco říct.

V nepřipraveném posluchači muselo zatrnout, jakkoli je možná ze zmíněného kanálu na leccos zvyklý, a pravděpodobně měl chuť takový styl diskuse okamžitě odmítnout. Byl by to logický postoj. Pokud chceme, aby se politická diskuse v Česku neutopila ve vlnách slovní agresivity a vulgarit, lze stěží reagovat jinak. Přesto ale zkusme zdánlivě nemožné – šokující styl Pavla Novotného bránit.

Klidně ji zbourejte

Napřed je třeba načrtnout hřiště, na němž se hraje. Čeští komunisté si v posledních letech užívají vlivu na premiéra i prezidenta a jakkoli jim klesají preference, roste jim sebevědomí. To se projevuje i tím, jak prosazují svůj názor na minulost. S tím máme bohaté zkušenosti a dobře z toho není od žaludku ani teď. Třeba když provokují veřejnost v těch nejcitlivějších otázkách a prohlašují, že si Milada Horáková mohla za popravu sama. Nebo když napadají své politické soupeře v duchu primitivní propagandy, jakou uplatňovali v časech, kdy…

I_obalka_R20_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte