08
Autor: Milan Jaroš

Jen položka v rozpočtu

Jiří Mazáč, pendler

Jiří Mazáč v půlce března natáhl elektřinu do čerstvě smontovaného dřevěného domu v rakouské vísce poblíž města Horn a vrátil se zpátky domů do Prahy. Je jedním z těch, kterým se říká „pendler“. Za prací přes hranice jezdí už deset let, od pondělí do pátku spí v Rakousku po hotelech a pracuje pro firmu ELK Fertighaus, která dodává na klíč montované stavby – parta kolegů dům smontuje, elektrikář Mazáč pak do něj natáhne kabely.

14_pendler_varianta_jaros
Naděje rozhodla. (Jiří Mazáč) • Autor: Milan Jaroš

Krátce po návratu z poslední březnové zakázky česká vláda přitvrdila podmínky nouzového stavu a zakázala pendlerům volné přejíždění hranic. Výjimka vydaná pro české pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách v sousedních zemích se na Jiřího Mazáče jako na elektrikáře nevztahovala.

Dva dny po zveřejnění zákazu Jiřímu Mazáčovi zazvonil telefon. „Volali mi z firmy s nabídkou dohody, že mi na dobu epidemie přeruší zaměstnanecký poměr. Jde o zvláštní formu výpovědi, která podle té dohody přestane platit, jakmile potíže s virem přejdou. Pak i já naskočím automaticky zpátky do práce, kde na mě čeká pořád to stejné osobní číslo. Do té doby jsem ale bez peněz,“ říká. Nabídku totiž přijal a od 25. března je jeho plat čistá nula. Kdyby existenčně nevýhodnou dohodu odmítl, další alternativou bylo regulérní propuštění. „To bych dostal proplacenu zbylou dovolenou i přesčasy a nějaké odstupné, takže v tuhle chvíli by to bylo…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte