Koronavirová krize nás učí brát výroky vládních činitelů s ještě větší rezervou než dřív. Třeba dnes už legendární slib předsedy vlády, že osobně rozveze chybějící ochranné pomůcky nebo že každý dostane roušku poštou domů.

Jsou ale témata, kde má posluchač pořád tendenci brát výroky členů vlády vážně. A stejně se nakonec spálí. Začalo to v pondělí večer. V den, kdy vláda zvedla plánovaný schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard, dostala ministryně financí Alena Schillerová v televizním pořadu Události, komentáře otázku, z čeho chce výdaje platit a jestli státní dluhopisy bude nakupovat centrální banka. „Ano, ano, já jsem se na tom dnes domluvila s panem guvernérem,“ přitakala k velmi vážné a mezi ekonomy sporné věci ministryně.

Dnes už víme, že šlo o nedorozumění. Zmíněná dohoda se šéfem ČNB Jiřím Rusnokem se týkala novely zákona o ČNB, jejíž význam je jiný. Výrok ale způsobil poprask. Bankovní analytici začali rozesílat klientům e-maily o tom, že centrální banka bude v krizi pomáhat vládě tištěním peněz, ekonomičtí novináři začali spekulovat o prolomení tabu, opoziční politici prohlašovali, že koruna je mrtvá měna. Situaci druhý den ráno ještě vyhrotil Andrej Babiš svým tweetem, že „ČNB pomůže státu ve financování všech finančních potřeb“.

Navozovat dojem, že si vláda chce na boj s koronavirem půjčovat v centrální bance, byl ovšem od premiéra i ministryně hazard. Státní rozpočet a centrální banka jsou v každé důvěryhodné zemi oddělené instituce. Vláda si…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1046

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte