39A_jaros
Než vyhořet, raději páchat dobro. (Radek Hábl) • Autor: Milan Jaroš

Posedávat na podzim pod kaštanem může být poněkud nebezpečné. Radek Hábl se u dřevěného stolečku, umístěného u paty obrovského kaštanu, nervózně ošívá, ale všechny plody naštěstí dopadají do bezpečné vzdálenosti od jeho nohou. Je chladné listopadové ráno, zahrada s kaštanem náleží ke klasické vile na pražských Vinohradech a Hábl, mimo jiné autor webu Mapa exekucí, jenž do detailů odhaluje, kolik a kde mají Češi fatálních dluhů, ji stejně jako desítky kolegů z řad architektů nebo designérů využívá jako sdílenou kancelář.

Lidé zabydlení v tomto světě rychlého připojení, dobré kávy a napěchovaných diářů zde v posledních měsících rozjíždějí projekt Česko.Digital. Část české IT komunity se skrze něj snaží využít své schopnosti, aby posílila místní občanskou společnost. Do akce se zatím přihlásily stovky lidí a na svět se pomalu klubou první konkrétní projekty. Již zmíněná Mapa exekucí je pro zúčastněné přesně to, čeho by jednou chtěli dosáhnout – využít technologie k tomu, aby odhalili a pomohli řešit konkrétní problémy, s nimiž si byznys ani politika často nevědí rady.

Hábl, bývalý manažer, pro něhož práce v korporátním světě začala ztrácet smysl a nějakou dobu bojoval s klasickým vyhořením, se v roce 2014 znovu našel v boji proti exekucím. K tématu se dostal poté, kdy se jeho sestřenice ocitla v klasické dluhové pasti. „Tehdy jsem zblízka poznal, jak strašně nespravedlivě jsou nastavena pravidla. A jak obratně to využívají ti, kdo na tomto systému vydělávají,“ říká.

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte