Lávka přes Dřetovický potok, Kladno
Betony nové a lepší. (Lávka ve Vrapicích z vysokopevnostního UHPC betonu) • Autor: Matěj Stránský

Beton je nepostradatelný. Než si tuto větu přečtete, použije se na světě 23 tisíc koleček betonu. A přestože ho spotřebujeme nejvíc hned po vodě a neobejde se bez něj žádná stavba, většina lidstva ho nemá v oblibě. Je to však nespravedlivá averze: beton je stavební materiál výhodných vlastností, pevný, trvanlivý a hygienický, který je možné produkovat skoro kdekoli.

Býval to materiál obdivovaný pro své konstrukční možnosti a zhruba do šedesátých let 20. století proti němu nebyly námitky. Mezitím se ovšem stal symbolem všech negativ stavebnictví: megalomanství, bezohlednosti, drancování zdrojů, korupce „betonových lobby“. Kámen, cihly, dřevo, to vše přijímá veřejnost mnohem vlídněji. „Beton budí negativní emoce. Není to k němu moc spravedlivé, je to materiál, který v dohledné době nic nemůže nahradit,“ říká Jiří Kolísko, ředitel Kloknerova ústavu Českého vysokého učení technického, kde se beton zkoumá.

Zalít Václavské náměstí

Jestli něco představuje velikášství globálního stavebnictví, je to největší betonová stavba světa, přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c‘-ťiang. Hráz tvoří 16 milionů tun betonu a za ní se rozlévá nádrž delší než Česká republika. Z oblasti bylo ovšem nutné nejdřív přesídlit půl druhého milionu obyvatel a „zrušit“ tisíc měst a vesnic, na stavbě zahynula stovka pracovníků, voda navždy pohřbila cenné památky. Zbyla otřesená krajina, eroze a sesuvy půdy kolem přehrady vyžadují neustálé zásahy a ještě více betonu. Právě na Čínu připadá téměř…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte