20A_jaros
Referendum a Havel a příkazy a elity a přímá volba a obskurní a referendum a dobrý. (Hovoří Tomio Okamura) • Autor: Milan Jaroš

Je čtvrtek ráno a předseda sněmovny Radek Vondráček předčítá dlouhý seznam omluvených poslanců a členů vlády – zazní na padesát jmen. Neklamné znamení, že o osudu žaloby na prezidenta pro hrubá porušení ústavy je rozhodnuto předem. Případ se nedostane k Ústavnímu soudu. I tak ale historické jednání ukázalo, jak to v české politice chodí.

Poklička a špína

Slovo si zkraje bere senátor Václav Láska, vysvětluje, proč horní komora žalobu podává a proč by ji poslanci neměli zbrzdit. Že je třeba pojmenovat, že parlamentní systém není možné navzdory ústavě měnit v poloprezidentský, jako když prezident odmítá odvolávat a jmenovat ministry nebo když nechával dlouhou dobu v minulosti vládnout kabinety bez sněmovní důvěry, protože se mu líbily.

Radek Vondráček má první řeč za klub ANO: jeho projev se opírá o historické paralely. „Žaloba na prezidenta republiky má být výjimečným řešením mezních situací, které v naší historii nastaly například v roce 1939, kdy prezident Emil Hácha odevzdal osud Čech a Moravy do rukou nepřátelské Německé říše,“ říká Vondráček. Chodbami sněmovny prochází na exkurzi skupinka mladých lidí. Háchu už brali. Baví se o tom, že to přece Hácha udělal pod hrozbou bombardování Prahy, tak by bylo divné ho žalovat, a kdo by to taky udělal, když s protektorátem bylo Národní shromáždění zrušeno.

Tomio Okamura vypráví do mikrofonu, že Zeman je dobrý, protože ho zvolili lidé, a že demokrat nebyl hlavně Václav Havel, který nechtěl přímou volbu, protože by…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte