Zkušební otázka do hodiny Pravdy a lásky pro mírně pokročilé: Jak by se zachoval minulý týden Václav Havel během návštěvy Aun Schan Su Ťij v Praze?

Za a) tvářil by se, jako by se nechumelilo, a setkal by se s ní se stejnou srdečností a obdivem, které projevoval v čase jejího věznění, kdy ji s úspěchem navrhl na Nobelovu cenu míru.

Nebo by za b) její návštěvu ignoroval na protest proti lhostejnosti, s níž se dnes Su Ťij staví ke genocidě muslimské menšiny Rohingů, jež v její Barmě už několik let probíhá. Dávalo by to logiku. Vyhánění, znásilňování a zabíjení Rohingů začalo nedlouho poté, co SuŤij s úspěchem završila svůj dlouholetý vzdor proti barmskému vojenskému režimu a dohodla se s ním na dělbě moci mezi armádou a opozicí. Sama se sice kvůli „šikovně“ nastaveným zákonům jako bývalá manželka Brita nemohla stát prezidentkou, přijala tedy aspoň post ministryně zahraničí.

Su Ťij nemůže podle mínění znalců barmských mocenských poměrů řádění armády proti Rohingům přímo zabránit. Mohla by ale dělat to, co dělala dřív možná v obtížnější souvislosti: projevit nesouhlas, postavit se na odpor, uplatnit pasivní rezistenci. Mohla by odmítnout reprezentovat zločinný stát, který se stal terčem kritiky demokratického světa.

Su Ťij však podle všeho Rohingy obětovala ve jménu udržení pozic, kterých opozice pod jejím vedením dosáhla. Je totiž pravděpodobné, že postavením se za nepopulární muslimskou menšinu by ve většinově buddhistické společnosti ztratila část své velké…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte