6-profil-navalny
Alexej Navalnyj • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když se v Rusku před šesti lety konaly prezidentské volby, bylo už tradičně předem jasné, kdo zvítězí. Dva hlavní představitelé demokratické opozice Garri Kasparov a Boris Němcov proto vyzvali voliče, ať k volbám raději nechodí. Bloger Alexej Navalnyj, který v té době na ruském internetu slavil úspěchy coby bojovník proti korupci ve státních firmách, s tímto postojem nesouhlasil. Když zůstaneme doma u televize, tak ničemu nepomůžeme, hlásal tehdy. Ve volbách na jaře 2012 pak podle očekávání zvítězil Vladimir Putin, se ziskem 63 procent hlasů se stal potřetí ruským prezidentem.

O šest let později se situace opakuje. Změnili se jen aktéři. Kasparov žije pátým rokem v emigraci, Němcov byl před třemi lety zavražděn a osamoceným představitelem ruské opozice a největším nepřítelem Kremlu je dnes Navalnyj. Ve volbách ale podle ruských zákonů kandidovat nesmí, protože byl podmínečně odsouzen za údajnou zpronevěru (Navalnyj i Evropský soud pro lidská práva tento rozsudek označili za vykonstruovaný). Poslední lednovou neděli tedy i Navalnyj – stejně jako před šesti lety Němcov s Kasparovem – vyzval ruské voliče, ať k volbám 18. března nechodí a svou neúčastí tak zpochybní demokratičnost voleb, které opět vyhraje Putin.

Situace v Rusku sice připomíná začarovaný kruh, ale Navalnyj přesvědčuje své příznivce, že „jednou zvítězí“. Navzdory tlaku státní moci se mu každopádně podařilo něco, co během osmnácti let Putinovy vlády nedokázal žádný lídr opozice. „Jen on dokáže dostat do ulic…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 566

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte