Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Jsme velká ucha

Dívčí duo Let’s Eat Grandma chytlavou cestou objevuje svět dospělých

Let's Eat Grandma In-Store Session At FOPP Manchester
Hlava se mi plní studem. (Let’s Eat Grandma) • Autor: WireImage

Rokenrol je hudební disciplína, která patří teenagerům – ať už jsou staří jakkoli. Může jim být patnáct, dvacet, třicet, nakonec třeba i padesát let, ale musí v sobě stále mít něco z oné ryzí energie dospívání. Tak zní jedna z velmi trefných definic populární hudby. Skutečnost je ovšem zároveň taková, že opravdových teenagerských autorských hlasů není mnoho. Z pochopitelných důvodů: málokdo v tom raném věku dokáže dát svým pocitům jasný výraz a ještě je vzít jako základ pro univerzálně srozumitelný umělecký tvar.

Nespočet hudebníků se tak za formativními roky mezi dětstvím a dospělostí ohlíží, další vzývají jejich ducha a hodnoty, vše se ale odehrává převážně retrospektivně ve zpětném zrcátku. Nabídnout přímý vhled do mysli a hodnot, zmatku i nadšení raných let je něco, co zvládla jen hrstka tvůrců – v drtivé většině mladých žen jako Kate Bush, Lily Allen, Kate Nash nebo Lorde. V jejich linii nyní pokračuje britská dvojice Let’s Eat Grandma.

Kamarádky Jenny Hollingworth (19) a Rosa Walton (20) z Norwiche, které se znají už od předškolních let, nejenže natočily jednu z nejchytlavějších popových desek letošního léta. Jejich album I’m All Ears (volně přeloženo Jsem jedno ucho) také přesně zachycuje, jaké to je vstupovat do světa dospělých, poznávat jej i sebe sama. Poprvé se setkávat s tím, jak fungují milostné vztahy. A také zjišťovat, jakým způsobem je momentálně kulturně, společensky a mocensky vychýlená rovnováha mezi muži a ženami. „Svítivě růžová. Ta je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1269
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte