Kultura

Morálně otřesený upír

Křesťanská odpovědnost se vztahuje i na zvířata, píše teolog Andrew Linzey

Měli bychom zvířatům prokazovat úctu? Máme vůči nim odpovědnost? Měla by mít vlastní práva? Tyto otázky si klade stále více lidí a mezi nimi nechybí ani křesťanští teologové. Prominentní místo v této skupině zaujímá Brit Andrew Linzey (1952), anglikánský kněz a významná postava křesťanského vegetariánského hnutí. V současnosti působí jako ředitel Oxfordského centra pro etiku zvířat a vyučuje na Teologické fakultě Oxfordské univerzity. Napsal a uspořádal více než 20 knih, z nichž česky nedávno vyšla jeho Teologie zvířat, kde se systematicky věnuje zmíněným tématům. O pokusech na zvířatech píše jako o bezbožném obětování, o lovení zvířat jako o „antievangeliu predace“ a genetické inženýrství odsuzuje coby svévolné zotročování.

Zároveň se vrací do historie křesťanského myšlení a ukazuje, že v něm vnímavost pro mimolidské tvory nikdy nebyla zcela zapomenuta; tedy že svatý František z Assisi nebyl tak výjimečným zjevem, jak se může zdát. Nový zákon vykládá Linzey v tom smyslu, že se Ježíš vtělil do jednoho živočišného druhu a stal se tak vykupitelem i všech ostatních, dokonce zmiňuje možnost Boží inkarnace do mravenců či mimozemšťanů. A cituje slavného švýcarského teologa Karla Bartha: „Bůh si nemusel a nemusí zvolit a vybrat pouze člověka a nemusel a nemusí projevovat láskyplnou vlídnost pouze jemu. Myšlenka, že si nějaká nepatrná bytost vně lidského kosmu zasluhuje větší Boží pozornost než člověk, je velmi poučná a neměli bychom ji smést ze stolu.“

Jaké křivdy…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte