Tisk

Měl to být volební trhák, který potěší 90 procent Čechů. První reakce ale mladého sociálnědemokratického ekonoma Michala Pícla zaskočily.

„Většina e-mailů byla hodně negativních. Jako kdyby všichni v téhle zemi brali přes 50 tisíc,“ podivoval se Pícl dva dny poté, co ČSSD zveřejnila daňový balíček, u kterého figuroval jako jeden z hlavních autorů.

Podstatou návrhu je zrušení dnešní jednotné patnáctiprocentní daně a znovuzavedení tzv. progrese, kdy se vyšší příjmy zdaňují víc. Kdyby plán prošel, šlo by o největší změnu od roku 2008, kdy Topolánkova vláda zavedla rovnou daň. U výdělků do 30 tisíc chce ČSSD sazbu snížit na 12 procent, v pásmu 30–40 tisíc zachovat 15 procent a pak sazbu zvednout: u příjmů 40–50 tisíc na 25 procent a dál na 32 procent. Pásma se týkají hrubého příjmu, procenta se ale vztahují k tzv. superhrubé mzdě, ve které jsou i celé odvody na sociální a zdravotní pojištění. Přepočet do praxe tedy není úplně triviální, ale výsledný efekt je prostý: u platů do 50 tisíc hrubého lidé proti dnešku ušetří, pak se začíná daňová zátěž výrazně prohlubovat (viz graf).

Proč ne dvakrát výš?

„Mzdu do 50 tisíc bere 90 procent lidí. Těm chceme přidat peníze, velká většina zaměstnanců by si díky tomu polepšila,“ říká Pícl, jehož zadáním bylo zaujmout levicové voliče a posílit přerozdělování. „Společnost by měla být solidárnější,“ doplňuje ve svojí malé kanceláři pod plakátem z Hvězdných válek. Povzbudivý slogan „Kéž tě provází síla“ vyznívá…

I_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte