Kultura

Vyšehradští jezdci

Povídky stojí pro české čtenáře i pro kritiku na okraji zájmu. Jako by byly odpadem, který vznikne při neúspěšném pokusu napsat román. Stanislav Beran je jedním z mála zdejších prozaiků, kteří útvar povídky rozvíjejí průběžně a zjevně se tu cítí víc doma než na rozvolněné ploše románové. Jeho nový soubor Vyšehradští jezdci nabízí tři dějově propojené povídky spojené několika postavami, ale hlavně specifickým prostorem pražské čtvrti, která se dostala do názvu. A v neposlední řadě i tím, kdy se děj odehrává: okupace, rok 1953 a současnost jsou dobami, které ti, kdo v nich žijí, vnímají jako doby těžké. Což zároveň skýtá prostor pro hrdinské postoje, byť různého typu a formátu.

První povídka zachycuje činnost odbojové skupiny Tří králů, třetí povídka nabízí obraz takzvaných pásků, sebevědomých týpků, kteří nechtějí brát v potaz stalinistický režim. Jako spojovací článek slouží příběh současného spisovatele, který pracuje v domově důchodců a jeho tvorba nikoho nezajímá. Konfrontace osudů a životních stylů tak nabízí spektrum figur vinoucí se od čirých hrdinů až po – možná zdánlivé – antihrdiny. Beran umí pracovat s malým prostorem, který zaplní vydatným děním, ale také stylovým ozvláštněním, prolínáním časů i osudů.

Sbírka funguje jako umně propojený celek, zároveň z ní výrazně vystupuje povídka poslední a jednoznačně nejzajímavější – Jezdci.  Netradiční pohled na padesátá léta skrze frajery v barevných košilích, kteří si pěstmi a pohybem v gangu, kde se navzájem…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte