Jeruzalém patří k Židům minimálně jako k Čechům Říp. V posledních šesti desetiletích naplněných spory o Svaté město se ukázali být jeho nejlepšími správci. Mají jej ustavené jako své hlavní město, což je akt, do kterého žádnému státu nikdo nemluví. Je tohle důvod, abychom následovali americkou vládu v jejím rozhodnutí z minulého týdne přesunout do Jeruzaléma svoji ambasádu? Spíš ne.

Oprávněný nárok

Novodobá historie, která dnešní emoce kolem Jeruzaléma formuje, je velmi komplikovaná. Po vyhlášení Státu Izrael a první arabsko-izraelské válce v roce 1948 ovládli jeruzalémské Staré Město Arabové, Židé z něj byli vyhnáni a neměli do něj přístup. Nesměli ani ke Zdi nářků, nejsvatějšímu místu židovského národa. Museli se spokojit se západní polovinou území kolem Starého Města.

O devatenáct let později během šestidenní války dobyl Izrael Staré Město včetně svatých míst pod svoji správu. Židé se sem vrátili, Palestince ale z jejich části centra nevyháněli a ti měli dál plný přístup ke svým svatým místům na Chrámové hoře uvnitř Starého Města.

Posledních šedesát let tak ukázalo, že Izrael je mnohem odpovědnější a velkorysejší správce Starého Města s jeho posvátnými místy tří světových náboženství. Na rozdíl od Arabů totiž garantuje otevřenost pro všechny. Nicméně mezinárodní společenství nikdy nepřestalo počítat s tím, že by svůj díl Jeruzaléma měli dostat i Palestinci. Je ale nesmírně složité, jak to vlastně udělat, Staré Město rozdělit nejde, navíc Izrael vzhledem k…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte