Role
Prodchnutí něhou. (Role) • Autor: Matěj Stránský

Za posledních dvanáct měsíců se jim povedlo stát se vlajkovou kapelou stanice pro mladé Radio Wave a zároveň se s debutem Rána dostat mezi deset nejlepších tuzemských desek roku v anketě módního časopisu Elle. Pražská trojice Role patří k nejvýraznějším čerstvým jménům české hudební scény a jak je vidět na zmíněných dvou úspěších, svou tvorbou zjevně oslovuje dost různorodé skupiny posluchačů. Čím to je?

Přízeň si kapela získala zdánlivě banální, ale na elegantní provedení mimořádně těžkou kombinací chytlavých kytarových písniček s civilními českými texty. Role sice zpívají o tom, o čem rockové kapely zpívají odpradávna – chvíli o holkách a chvíli o osamění. Ale činí tak zcela vlastní poetikou s naprosto aktuálním vyzněním. Vzedmutá vlna euforie kolem skupiny v širším plánu dává nahlédnout, jak si naše scéna umí najít nové modely fungování.

Místo kupování desek si je lidé stahují zdarma, klubů ubývá a konzervativní rozhlasové stanice se brání všemu, co není unifikované. Zdá se však, že možná právě kvůli těmto mnoha omezením takřka vylučujícím mainstreamový úspěch pro cokoli nekonvenčního tu máme na poli nezávislé scény po letech šanci slyšet opravdu originální hlasy. Platí to i pro Role.

Zpráva o scéně

„Tohle je tanec, který se tančí, když tě nikdo nevidí, a slova, co ti říkám, když tu nejsi,“ zní refrén skladby Když tě nikdo nevidí, kde se potkává ostych i touha; dvě základní emoce, jež tvoří leitmotiv alba Rána. Stejným svorníkem desky je…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1388

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte