Praha má pávy. Nemyslíme normální řvoucí pávy, kterých tu bylo vždycky spíš víc, než bylo potřeba. Ale pávy módy, peacocky, lidi, kteří se chodí předvést na módní přehlídky pavím způsobem, jenž se nazývá peacocking. Chovají se vcelku tiše, řve jejich outfit. Proto jsou foceni na blogy a sociální weby. Z čehož jim plyne krátká sláva, lajky a srdíčka od všech lidí světa, kteří mají aspoň průměrně rychlé připojení k internetu.

V New Yorku nebo Paříži se peacocking stal hlavní zábavou módních přehlídek. Je-li dostat se dovnitř nemožné, dá se pořád ještě stoupnout před vchod, koukat na celebrity a snažit se je přezářit svým pavím peřím, někdy doslova. Přitáhlo to také speciální sortu módních fotografů, které víc než přehlídky baví právě to, co nosí ulice. Začal Bill Cunningham už na konci sedmdesátých let a pak řada dalších – do Prahy jezdí každou sezonu nejpilnější fotograf fashion weeků Adam Katz Sinding. Peacock je ovšem bytostný narcis, a když ho nikdo nevyfotí, udělá to klidně sám. A hned to postuje na Instagram.

Praha byla dlouho příliš normální, než aby si dokázala naplno užít módní peacocking – všichni tu chodili jen v mikině a teniskách. Shodou okolností se zrovna z toho stal teď hlavní stavební kámen módy. A osmělení Češi se už nebojí si mikiny zdobit nebo stříhat nebo na ně přišít obrovsky zvětšenou cedulku z balíčku francouzské šunky (viz dvojice návštěvníků MBPFW).

Dále byli na pražském fashion weeku k vidění: žena oblečená do rozmalovaného obrazu, žena s…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1332

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte