Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Limy

Nekrolog českého čumáku

07_DOPISZ_archiv autora

Pokaždé když se odbavuji na limském letišti, rozhlížím se, zda neuvidím svého krajana, abych ho krátce pozdravil. Česky sice neumí, zato se rád nechá pohladit. Je to pes, jmenuje se Karo a v peruánské metropoli vyhledává zásilky kokainu, k čemuž ho na náklady naší republiky vycvičili kynologové v severočeských Heřmanicích.

Psal jsem o něm článek do Lidových novin dva roky poté, co ho Česko do jihoamerické země v prosinci 2012 darovalo coby náš příspěvek k mezinárodnímu boji s nebezpečnými narkotiky. Peruánští celníci mi ho tehdy vychvalovali nejen pro úspěchy v terénu při zátazích proti pašerákům, ale také jako přátelského tvora, kterého mají všichni rádi. Když jsem dělal rozhovor s jeho psovodem Paulem Reyesem, německý ovčák mě při tom šťouchal čumákem pod kolenem, jako by chtěl, abych se s ním pustil do dovádění. V posledních měsících jsem na něj nenarážel. Říkám si, že má zřejmě volno nebo šichtu v přístavu, kde se mezi kargem daří zabavit mnohem větší úlovky návykových látek než v kufrech leteckých kurýrů.

V polovině července ale uspořádal český velvyslanec Pavel Bechný na ambasádě koktejl, kde jako hlavní bod programu svoje umění předvádí další dva psi vytrénovaní v Heřmanicích. Belgičtí ovčáci Dick a Titan na rozdíl od Kara nemají český původ, ke tříměsíčnímu cvičení do Česka dorazili i se svými psovody už z Peru. Nyní na zahradě velvyslanectví, do níž přes vysokou zeď proniká hluk každovečerní limské dopravní zácpy, ukazují, jak bezchybně reagují na povely…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte