Návštěva čínského prezidenta v Praze
Jiný formát. (Jaroslav Tvrdík) • Autor: Milan Jaroš

Prázdniny se překulily do druhé půlky, rytmus parných dnů se zpomalil a budování paralelních čínských struktur ke zdejším státním institucím potichu pokročilo do další fáze.

Poté, co se vyslanci čínských firem uchytili na vrcholu české ústavní pyramidy – hned dva zástupci čínské CEFC jsou oficiálními poradci Miloše Zemana – a zlákali do svých služeb vysoké státní úředníky a bývalé politiky, se nyní usadili hlouběji ve státní správě.

Za zavřenými dveřmi se třetí červencový týden v Míčovně Pražského hradu konalo první zasedání Čínsko-českého centra pro spolupráci. Zcela nový subjekt bude ukotven na zdejším ministerstvu průmyslu a obchodu a jeho smyslem má být „koordinovat projekty“, které tu hodlají rozjet Číňané v rámci svého plánu na obnovu hedvábné stezky.

O centru není známo téměř nic. Česká vláda o akci v Míčovně předem neinformovala, zprávu o ní přinesla až po jejím konání státní čínská média. Zdůvodnění nezvyklého ticha u jinak pompézních čínských akcí zní, že zrod centra kabinet avizoval už letos v květnu během poslední cesty vládní delegace do Číny. Nyní se na naléhání tisku ministr průmyslu snaží věc zlehčovat. Nejde podle jeho slov o žádný nový úřad, ale pouze o „formát obchodní spolupráce“, který úředníci ministerstva prý udržují s různými státy.

Jak se ale ukazuje, není to tak úplně pravda. A je tu ještě jedna zásadní věc: podle informací Respektu je směrem k Číně rušno i na jiných frontách. Mimořádně vstřícného prostředí v této zemi se snaží využít…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte