Kendrick Lamar performs during the Coachella Valley Music and Arts Festival
Kendrick Lamar • Autor: REUTERS

Jeho příběhy se zrodily na ulici a na ulici se také vrátily. Kendrick Lamar vyvedl hip hop z mantinelů žánru a postaral se o jeho celospolečenskou rezonanci. „Budeme v pořádku. Slyšíš mě? Rozumíš mi? Budeme v pořádku,“ zněl refrén jeho skladby Alright. Píseň adresovaná afroamerické komunitě se v roce 2015 stala neoficiální hymnou hnutí Black Lives Matter, novodobým hlasem emancipace podobně jako We Shall Overcome. Protestující si ji zpívali při demonstracích v Chicagu, Clevelandu, New Yorku nebo Oaklandu.

Deska To Pimp a Butterfly se songem Alright byla upřímným výrazem dobývání a nalézání hrdosti – a je logické, že se záhy po vydání Lamar stal oblíbeným umělcem prezidenta Obamy. Lamar se kromě nadšených recenzí dočkal i toho, že na něj bylo naloženo břímě mluvčího komunity a jeho tvorba posloužila jako základ pro nejeden univerzitní kurz či politický komentář. Aktuální, nabroušené a precizní album DAMN. však ukazuje, že rozhodně nechce hrát roli někoho, kdo zná odpovědi a má recepty.

Mírný optimismus alba To Pimp a Butterfly je pryč stejně jako vzpomínky na Obamu. S novým prezidentem v úřadě se dostavila skepse a deziluze, že emancipační aktivity ustanou. Podobně se Lamar obrací i k sobě samému, k rozporům každodenní existence, k hledání rovnováhy mezi pýchou, sebevědomím a pokorou, k napětí mezi mediální realitou a tou v ulicích. Kde dřív hledal nadějí, nyní mistrovsky artikuluje pochybnosti. Proto tu jsou vedle sebe skladby pojmenované…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte