Existují profese a prostředí, ve kterých bývá nuda ceněnou komoditou. Patří k nim i vrcholná politika a zvlášť ta, jež je ve spojení s vrcholnými funkcemi. Prostředníček zdvižený ve sněmovně nebo vtip namířený proti politickým oponentům, zvlášť pokud jsou to i naši oponenti, samozřejmě pobaví, stejně pak ale nakonec člověk dlouhodobě nejvíc ocení politiky takového typu, kteří – jak říkal Rust Cohle z True Detective – nejsou dobří na večírcích. Tedy když spravují stát, tak se o nich zbytečně nereferuje a do zorného pole nám z médií vstupují, jen pokud je to skutečně nutné.

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš by takovou postavou mohl být. V jeho rozhovoru pro Hospodářské noviny z minulého pátku mnoho zábavy nenajdeme, dokonce ani provokací si čtenář moc neužije. Drahoš odpovídá tak, jak bychom asi od umírněného, konsenzuálního, politicky tak nějak rozumného kandidáta očekávali. Nepoučuje a neútočí na soupeře. O společné Evropě mluví jako o šanci, kterou je třeba využít, euro by ale podle v Česku oblíbené politické floskule přijal, „až to bude výhodné“.

Sankce proti Rusku by nerušil, dokud Rusko nevrátí Krym. (Mimochodem – to se někdy stane?) Čínské investice by podporoval, ale nijak jejich význam ani s ohledem na úspěchy fotbalové Slavie nepřeceňuje. Do letadla lobbistů by si nesedl, s dalajlamou k rozhovoru ano. Před uprchlíky by stát neuzavíral, žádné velké přijímání by ale nepodporoval. Netrpí islamofobií, také už si ale osvojil v politice oblíbené a…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte