V zákulisí politiky se svádí tvrdý boj o údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl loni v říjnu zadržen v Praze. Podle informací Respektu z diplomatických kruhů Rusko sdělilo české straně, že když Nikulina nevydá, zkomplikuje to pro ni několik důležitých případů. Jde o lidi, kteří se v Rusku delší dobu ukrývají před českými soudy. Praha žádá o jejich vydání, zatím ale marně. A tlačí i Američané, kvůli Nikulinovi už za zavřenými dveřmi jednali s členy vlády.

O ruského občana Jevgenije Nikulina, zatčeného na žádost americké FBI, nyní usilují dvě velmoci – USA a Rusko. USA ho viní z narušení své národní bezpečnosti a je tam na něj vydán zatykač kvůli podezření, že se vlomil do počítačových sítí společností LinkedIn, Dropbox a Formspring a zcizil z nich data sedmdesáti sedmi milionů uživatelů, mezi něž patří i řada vlivných lidí. Rusové o vydání žádají kvůli několik let starému trestnému činu, který až dosud nechávali bez povšimnutí, a zdá se, že v žádosti jde hlavně o to dostat hackera do bezpečí.

Američané i Rusové kolem Nikulina vyvíjejí mimořádné diplomatické úsilí. Pro FBI je důležitý především proto, že se domnívají, že by je mohl přivést na stopu dalších hackerů, kteří byli loni zapojeni do napadení e-mailů představitelů Demokratické strany před tamními prezidentskými volbami. Což je stále vyšetřováno. A pro Rusy je zřejmě důležitý z přesně opačného důvodu – aby nepromluvil.

Američané opakovaně oslovili zdejší politiky, včetně ministrů. V…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte