Na otázku výzkumné agentury Eurobarometer, jaký byl přínos Římské smlouvy pro budoucnost Evropy, odpovědělo 58 procent Čechů, že „pozitivní“, a 22 procent „negativní“. Skóre 58 : 22 dokumentu, z něhož se postupně vyvinula dnešní Evropská unie – to je z české perspektivy vřelé ocenění. Hodnotíme-li to ale v celoevropském kontextu, mají Češi nejzápornější pohled ze všech členských společností Unie. Méně „negativních“ hlasů dali na otázku Eurobarometru dokonce i Britové, kteří jsou přitom už na cestě ven.

I když se evropští výzkumníci neptali na obecný vztah k členství v EU a odpovědi tak dost možná ovlivnila neznalost dokumentu z roku 1957, faktem je, že výrazně pozitivnější roli Římské smlouvě přisoudili i Maďaři (73 procent), Poláci (71 procent) a Slováci (64 procent). Je tedy jasné, že čísla odrážejí spíš obecný vztah k evropskému spolku než k jeho zakládající smlouvě. A o to právě jde.

I ty, Olympe

Poláci a Maďaři mají posledních několik let euroskeptické vlády a vedou s EU ostré spory. Přesto obyvatelé obou visegrádských zemí považují EU víc za svoji než my. Strukturou ekonomiky a i nynější vládou je přitom Česko víc proevropské než zbytek visegrádu – a také než Velká Británie. Českou populací to ale nijak neprostupuje.

Důvodem je nulová proevropská debata v Česku. Od výsměchu a nekonečných stížností na „bruselské byrokraty“ za vlád ODS jsme se dostali k současnému evropskému tichu. Na českém poli chybí strana s jasnou proevropskou politikou a agendou,…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
EU
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1223

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte