Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře KDU-ČSL

Lepší je odvaha než strach

Lidovci riskují, chtějí kultivovat stát

13-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jeden z nezaměnitelných rukopisů české politické scény bývá ve zkratce popisován jako „rázné lidovecké možná“. Jak se čtenář a volič dovtípí, nejde o pochvalu: oblíbená a častá kritika lidovců zní, že se vždy nějak vejdou do vlády, tam umístí bezpočet svých straníků a koukají hlavně na svoje zájmy. Jenže ve zmíněném sloganu je třeba vidět spíš škodolibost lidoveckých odpůrců: řešit své zájmy je podstatou politiky a česká demokracie by si měla spíš gratulovat, že má aspoň jednu stranu, která se umí dohodnout se socialisty i konzervativci a přitom je jednoznačně reformní, proevropská, předvídatelná, bez velkých skandálů.

Teď ale přišli lidovci s nečekanou dávkou adrenalinu. V rozporu se svojí tradicí se rozhodli nespokojit s málem, riskovat a jít do příštích voleb v koalici s uskupením Starostové a nezávislí (STAN). Stoupenci jejich politiky mohou vydělat. Lidovci na svém webu podrobně pomocí čísel vysvětlují, jak výhodné je mít v českém systému poměrného zastoupení přes deset procent hlasů, protože tím výrazně narůstá počet poslanců a vliv na chod státu. Přitom právě hranice deseti procent se stala nutným minimem, aby nová koalice mohla vstoupit do parlamentu, a tedy i strašákem pro příštích sedm měsíců, jež do voleb zbývají.

Zvláště v lidové straně asi neproběhnou klidně: KDU-ČSL zažila v roce 2010 volební propad, musela odejít z parlamentu a stálo ji hodně úsilí a nervů, aby se vrátila zpět. Vnitrostranické hlasování o koalici se Starosty bylo těsné a může pokračovat…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte