9_kdybych byla_sklenarova
Aneta Sklenářová • Autor: Picasa

Přestože se prezidentem země stane vždy jen jeden člověk, už v době příprav prezidentské kampaně lze vidět, kolik úsilí a lidí za budoucím prezidentem stojí. A ani v době výkonu jeho funkce by to nemělo být jiné.

Dobrý prezident není člověk, který do funkce vstupuje s představou, že on je tím vyvoleným. Dobrý prezident je člověk, který ví, že existují i vzdělanější lidé, a umí se těmito lidmi obklopit. Pokud prezidenta předběhne jeho vlastní ego a s ním spojená touha po moci a úspěchu, je to problém.

Prezidentská funkce je pro mě zástupná služba. Funkce prezidenta nenabízí prostor pro realizaci pouze vlastních zájmů. K této funkci vedla cesta a budoucí prezident během ní získal odpovědnost k voličům, spolupracovníkům, své zemi. Takový člověk by měl reflektovat i zájmy těch, vůči kterým má odpovědnost.

Dobrý prezident by měl mít neustále na mysli fakt, že být hlavou státu je proces a on je pouze na určitý okamžik jeho součástí. Jen ten nejhorší prezident vstoupí do funkce skrze populistická hesla, za účelem slepé podpory rozvrátí společnost a odejde do důchodu, po mně potopa.

Prezident není tím vyvoleným.

Tweetni to

Když přemýšlím, kterou z oblastí bych jako prezidentka nejvíce zdůrazňovala, bylo by to vzdělání. Věřím, že témata, jakým je například ekonomika, hýbou světem. Na poli hráčů nás posouvá blíže k těm nejsilnějším, ale nikdy jsem tuhle hru okem neviděla. Co však vidím, je každodenní život společnosti. Pokud ji chceme opravdu…

I_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte