Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Kdybych byl prezidentem…

Ego je problém

9_kdybych byla_sklenarova
Aneta Sklenářová • Autor: Picasa

Přestože se prezidentem země stane vždy jen jeden člověk, už v době příprav prezidentské kampaně lze vidět, kolik úsilí a lidí za budoucím prezidentem stojí. A ani v době výkonu jeho funkce by to nemělo být jiné.

Dobrý prezident není člověk, který do funkce vstupuje s představou, že on je tím vyvoleným. Dobrý prezident je člověk, který ví, že existují i vzdělanější lidé, a umí se těmito lidmi obklopit. Pokud prezidenta předběhne jeho vlastní ego a s ním spojená touha po moci a úspěchu, je to problém.

Prezidentská funkce je pro mě zástupná služba. Funkce prezidenta nenabízí prostor pro realizaci pouze vlastních zájmů. K této funkci vedla cesta a budoucí prezident během ní získal odpovědnost k voličům, spolupracovníkům, své zemi. Takový člověk by měl reflektovat i zájmy těch, vůči kterým má odpovědnost.

Dobrý prezident by měl mít neustále na mysli fakt, že být hlavou státu je proces a on je pouze na určitý okamžik jeho součástí. Jen ten nejhorší prezident vstoupí do funkce skrze populistická hesla, za účelem slepé podpory rozvrátí společnost a odejde do důchodu, po mně potopa.

Prezident není tím vyvoleným.

Tweetni to

Když přemýšlím, kterou z oblastí bych jako prezidentka nejvíce zdůrazňovala, bylo by to vzdělání. Věřím, že témata, jakým je například ekonomika, hýbou světem. Na poli hráčů nás posouvá blíže k těm nejsilnějším, ale nikdy jsem tuhle hru okem neviděla. Co však vidím, je každodenní život společnosti. Pokud ji chceme opravdu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte