1-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Řekněme to rovnou: nezačal jednoduchý rok. Jsme jen jedno hlasování od možnosti, že v čele druhé největší země Evropy, jaderné mocnosti a stálého člena Rady bezpečnosti, stane politička, která svůj program vystavěla na zpochybnění dosavadního euroatlantického řádu. Marine Le Pen chce Francii vyvést z Evropské unie a vojenských struktur NATO, zavřít hranice země a místo klíčového partnerství s Německem se orientovat na Rusko. Momentálně ztrácí kandidátka francouzské krajní pravice na dosavadního favorita prezidentských voleb jednotky procent. Ale ještě než se souboj v květnu rozetne, čeká všechny Evropany jedno zahřívací kolo.

Německo až na prvním místě

Přijde v půli března, bude mít podobu parlamentního hlasování a odehraje se v Nizozemsku. Střídání u moci v této stabilní a blahobytné zemi obvykle nevyvolává nervozitu za jejími hranicemi, tentokrát je to ale jinak. Tajné služby řady států, mimo jiné Německa a Británie, už oznámily, že podle jejich analýz se Rusko chystá zopakovat svůj úspěšný vstup do americké prezidentské kampaně a hackerskými útoky a smyšlenými zprávami z jím řízených serverů ovlivnit hlasování v Evropě. A Nizozemsko, říkají představitelé kontrašpionáže, se má stát trenažérem, na kterém si Kreml vyzkouší postupy, jež pak během roku použije ve větším měřítku jinde.

Nizozemsko se jako cvičiště nabízí. Ruským dezinformátorům se podařilo už loni ovlivnit tamní referendum o ukrajinské asociační dohodě, když Nizozemci odmítli smlouvu o volném…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte