Dana Drábová
Dana Drábová • Autor: Matěj Stránský

Při volební kampani jste se razantně vymezila vůči lidem, kteří brojí proti uprchlíkům a islámu v Česku. Prohlásila jste, že nechcete spolupracovat s „ohavnými antiislamisty“.

Řekla jsem: „Mně ohavnými…“

Co vám na nich přesně vadí?

Vezou se na vlně negativismu, kterou nemám ráda. Vadí mi zobecňování, které používají. Své vyjádření jsem myslela tak, že jsou tady strany, které mi jsou velmi, neřeknu ohavné, řeknu nesympatické, protože se snaží využít toho horšího v člověku.

Také ale artikulují obavu o osud Evropy. Vy ji nemáte?

Víte, osud Evropy, co to je? Evropa prošla za svoji historii tolika různými osudovými zvraty, vždycky to přežila a ne úplně špatně. Neumím definovat osud Evropy a nemám ráda, když mluvíme o evropských hodnotách, ne proto, že bych si jich nevážila, ale proto, že jsme se začali schovávat za pojem, za slova, a málo se věnujeme jejich obsahu. Takže kdybychom si uměli tyto hodnoty dobře definovat a přijmout je, tak se tolik nebudeme o ten osud Evropy bát.

Evropské hodnoty jsou v debatě kolem uprchlíků ztotožňovány s křesťanskými hodnotami. A existuje obava, že – zjednodušeně řečeno – čím víc bude v Evropě islámu, tím méně v ní bude křesťanství.

Možná, ale vztahovat hodnoty k náboženství je také velké zjednodušení. Víte, můj otazník je nad tím, jestli jsme se skutečně ve vztahu k hodnotám, kterými se tak rádi oháníme, neposunuli někam, odkud by bylo záhodno se k těm hodnotám vrátit. Naše hodnoty mají totiž význam jenom tehdy, když si uvědomujeme, že za každým právem je také povinnost a odpovědnost. Právo azylu je právo, které zastávali už staří Řekové. Jde ale o dočasnou záležitost a nemá moc společného s integrací, o níž se mluví. A integrace musí být podle mě postavena na tom, že lidem, kteří tady budou chtít žít, jednoznačně řekneme: „Ano, jste vítáni, ale za těchto podmínek, a když je nedodržíte, tak se s námi budete muset poté, co přestanete potřebovat ochranu, rozloučit.“ Ale tohle se prostě neděje.

Tento přístup komplikuje strach. Jedním z těch, kdo ho přiživují, je i prezident Zeman. Proč to podle vás dělá?

Nevím, musíte se zeptat jeho.

http://video.aktualne.cz/dvtv/drabova-nechci-byt-prezidentka-byla-jsem-naivni-a-povolebni/r~191a0858955311e6b026002590604f2e/

Celý rozhovor čtěte v aktuálním Respektu, který můžete sehnat na stáncích, v digitální podobě pro smartphony, tablety, Kindle a v audioverzi. A nově si ho také můžete objednat na Rohlík.cz.


Co si myslíte o společném prohlášení vedení státu, které vyvolala návštěva dalajlamy?

Řekla bych, že se nemůžeme divit, že si nás svět někdy neváží, když si nevážíme sami sebe. To si o tom myslím.

Jde o výraz malého sebevědomí?

Ano, výraz nedostatečného sebevědomí a sebeúcty.

Váš úřad je spojený s velkými emocemi kolem jaderné energetiky. I vám bylo během vašeho vedení leccos vyčítáno. Možná symbol kritiky byl takzvaný jaderný polibek od tehdejšího premiéra Zemana…

Fujtajbl, to je ale klišé… prokristapána!

Vyčítáte si jej?

 

 

 

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte