Japonsko dalo světu hodně slov, jimž nikdo nerozumí, a jevů, které svět mimo Nihon Rettó (Japonské souostroví) vůbec nechápe. Nejsme výjimkou. A výjimkou není ani „genderless kei“ (bezpohlavní styl), což je nový japonský trend. Jde o chlapce s očima zvířátek a malinovými rty, mezi nimiž zpravidla spočívá lízátko. Jsou to milí školáčci, kteří by ale klidně mohli být školačkami. Víláci; něžní a bezpohlavní a nesrozumitelní.

Do té míry, že i my jsme museli otevřít Wikipedii a dohledat si pár slov: Takeshita Dori (ulice Takeshita) je pěší zóna, kde korzuje extravagantní mládež. Například „lolity“, děvčata převlečená za viktoriánské mrkací panny, které Takeshita Dori proslavily. Dnes už tam nejsou k vidění zase tak často, zato jsou tam jiné úkazy. Například „decora“, mládež ověšená plastovými ozdobami ve všech barvách duhy, která dokazuje, že na deset prstů se vejde mnohem víc než deset prstenů. Anebo „mori“, děvčata oblečená jako utonulé nymfy. A ti všichni jsou neodolatelně „kawaii“, což je slovo pro sladkost a roztomilost jinde nedosažitelnou.

Nyní se mezi ně zamíchali chlapci genderless kei. Tvrdí se, že to je reakce na „k-pop“ – korejský a v Japonsku oblíbený pop, který produkuje obrazy zářivých hvězdiček neurčitého pohlaví. Ale také, že je to odboj vůči genderovému tradicionalismu; než by pravý Japonec vzal do ruky rtěnku, raději uchopí „tanto“ (nůž vhodný pro harakiri). Dále se zdá, že by to mohlo nějak souviset i se slovy „sošoku danši“ (býložravý muž), což je…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte