Teroristické útoky v Bruselu, jež následovaly v krátkém sledu po atentátech v Paříži a San Bernardinu, rozdmýchaly již tak dost prudkou debatu o islámském terorismu v Americe. Na Západě teď mnozí – včetně dvou hlavních republikánských kandidátů, Donalda Trumpa a Teda Cruze – volají po kampani, jež by se otevřeněji zaměřila na muslimské komunity a pátrala po těch jejich příslušnících, kteří mohou mít sklony k náboženskému extremismu, a tedy terorismu.

Nedávné bombové útoky v Evropě ale spáchala nová generace teroristů, která rozvrací naše předchozí představy o tom, co teroristy motivuje a jak je rozpoznat a zastavit. Když vše zjednodušíme, dnešní teroristé nejsou náboženští extremisté, kteří se stali radikály, ale spíše radikálové, kteří se stali náboženskými extremisty. Tento rozdíl je zcela zásadní.

Stačí se podívat na dva bratry, kteří naplánovali a provedli atentáty v Bruselu – Ibrahima a Khalida El Bakraouiovy. Narodili se v dělnické rodině přistěhovalců z Maroka, náboženství je příliš nezajímalo a brzy se dali na cestu zločinu. Když jim bylo něco přes dvacet, oba se podíleli na krádežích aut a ozbrojených přepadeních. Ibrahim byl za pokus o vraždu odsouzen k devíti letům vězení, jeho bratr dostal za ozbrojenou loupež pět let. A teprve potom, ve vězení nebo ještě později, začala jejich cesta k džihádu.

Ožrala a narkoman

Jejich příběh je nápadně podobný příběhům mnoha jiných teroristů z Belgie nebo Francie. Jenom několik z nich bylo oddanými muslimy.…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte