Marianne Hester 2015
Marianne Hester 2015 • Autor: Milan Jaroš

Debata o domácím či sexuálním násilí už dávno není tabu. Partnerské vztahy jsou však velmi komplikovaná disciplína a není divu, že i v této oblasti řada mýtů přetrvává a naopak se objevují nové situace dané proměnou společnosti i nástupem technologií. Nové trendy i překvapivé souvislosti dlouhodobě zkoumá přední britská expertka na „genderové“ násilí Marianne Hesterová. A mluví o tom, že násilníci trpí zdravotními problémy, nejvíce ohrožené jsou mladé vysokoškolačky nebo proč si na násilí nejvíce stěžují ženy ze zemí s největší rovností pohlaví.

Pod dojmem čerstvě potvrzených zpráv o týrání, kterému vystavují ženy extremisté z Islámského státu či Boko Haram, se zdá, že v globálním kontextu se nebezpečí genderového násilí spíše zhoršuje. Žijeme v tomto smyslu opravdu ve špatné době?

Jak kdo. Uvědomme si, že v Evropě zároveň začala loni platit tzv. Istanbulská úmluva, která vzbuzuje velké naděje. Byť je paradox, že je pojmenována po turecké metropoli, protože tam byla podepsána, ale Turecko se k ní nepřipojilo. Tato úmluva je klíčová proto, že jednak rozšiřuje struktury, v jejichž rámci se genderovým násilím zabýváme, ale hlavně tento typ násilí propojuje s nerovností pohlaví. Jisté zmínky jsou už v jedné z úmluv OSN, ale tady je to hlouběji promyšleno. Tím se debata dostává do zcela jiného kontextu: takto vidíme domácí násilí, sexuální násilí, stalking, mrzačení genitálií či další podoby násilí jako výraz genderové nerovnosti.

15. - 21. červen, č. 25/2015
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15. - 21. červen, č. 25/2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1692

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte