Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Architektura

Mírný punk v mezích zákona

Galerie Jaroslava Fragnera ukazuje opomíjený rozměr současné české architektury

64 ARCHITEKTURA punk18
64 ARCHITEKTURA punk18 • Autor: Respekt

V Česku neprobíhá v posledních letech příliš mnoho výstav, jež by se snažily zmapovat jakýkoli fenomén, který prochází architekturou napříč. Nejčastějším typem výstav je u nás monografická výstava vybraného ateliéru, kde jsou bez jakéhokoli kontextu prezentovány jeho vlastní realizace a projekty. Galerie Jaroslava Fragnera pod kurátorským vedením Dana Merty (mj. iniciátora letní přehlídky Landscape architecture festivalu v prostorách Nákladového nádraží Žižkov) se čas od času o něco takového pokusí. Před několika lety to byla například výstava tzv. zelené architektury, nyní tedy přišel na řadu punk.

64 ARCHITEKTURA punk34
64 ARCHITEKTURA punk34 • Autor: Respekt

Spojení termínu, který v úplných počátcích označoval chování bytostně svobodné, antisystémové, nekomerční, provokativní, uvolněné či svéhlavé, a architektury, jež je naopak téměř vždy součástí systému (potřebuje investora, návrh, projektovou dokumentaci, úřední razítka, stavební firmu a spokojenost zákazníka), vypadá zdánlivě nesmyslně. Nicméně slovy jednoho z kurátorů Filipa Šenka šlo organizátorům výstavy zhruba o toto: „V podstatě jsme termín ‚punk‘ změkčili a vyrobili z něj jakési brýle, kterými se díváme na současnou architekturu i historické stavby. Díky punkovému pohledu se před námi objevili architekti a stavby z různých období, které spojuje ‚jinakost‘ vůči tomu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
17. - 23. listopad, č. 47/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte