Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Už vás nepotřebujeme

Počítače a roboti nahrazují člověka
ve stále širším spektru profesí

Humanoidní robot NASA během zkoušek jednoduchých úkolů, jako je chůze nebo otevírání dveří. (Soutěž…
Humanoidní robot NASA během zkoušek jednoduchých úkolů, jako je chůze nebo otevírání dveří. (Soutěž DARPA Robotics Challenge) • Autor: Profimedia.cz

Živíte se jako sekretářka, účetní nebo taxikář? Pak je možné, že v následujících desetiletích převezmou vaši práci roboti a počítače, které jsou díky umělé inteligenci a napojení na obrovské databáze čím dál chytřejší. Profese, kde mohou roboti a chytré algoritmy v dohledné době nahradit člověka, se pokusili identifikovat autoři nové studie z Oxford Martin School (součást Oxfordské univerzity).

Jedním z příkladů stále chytřejší umělé inteligence je superpočítač IBM Watson, který dokáže odpovídat na otázky položené v přirozeném jazyce. V roce 2011 porazil všechny lidské soupeře v televizní znalostní soutěži Riskuj. Nyní jej jeho tvůrci chtějí zaměstnat serióznějšími úkoly. Služby počítače začalo využívat centrum pro léčbu rakoviny v New Yorku (Memorial Sloan-Kettering Cancer Center), jež platí za nejvýznamnější onkologické pracoviště na světě. Programátoři počítač nakrmili kvanty informací: do jeho paměti uložili šest set tisíc lékařských zpráv, půldruhého milionu záznamů o pacientech a dva miliony stránek z lékařských časopisů.

Hlavním problémem léčby rakoviny je skutečnost, že se nejedná o jedinou nemoc, ale o mnoho chorob s různými genetickými příčinami. Watson projde lékařské záznamy každého pacienta, jeho rentgeny, data z magnetické rezonance a další údaje. Pak použije různé techniky strojového učení a vytvoří modely, které předpovídají reakce pacienta…

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

13. - 19. ledna, č. 3/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte