Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Kam ta voda mizí?

Proč v Česku vysychají řeky a podzemní vody

mapa vodnost cs toku
mapa vodnost cs toku • Autor: Respekt

042 malo vody foto jaros JRS2362
042 malo vody foto jaros JRS2362 • Autor: Respekt

Ústecké děti dostaly před koncem školního roku nečekanou atrakci. Stát suchýma nohama přímo uprostřed koryta Labe je zvláštní zážitek a návštěvu dočasného klikatého poloostrova si leckdo nenechal ujít. Nad hlavou starý železniční most, po pravé straně líné laguny a po levé řeka v úzkém korytu, kde se voda žene silným proudem. Pohled na obnažené dno největší české řeky v severočeské metropoli je navíc příjemné překvapení: kromě několika naplavených starých pneumatik se návštěvník brodí jen tmavým pískem, oblázky a tisíci drobných perleťových mušliček.

V nedalekém přístavu tahle idyla, která byla k vidění naposledy před jedenácti lety, nikoho nedojímá. Od 11. června mohou do Ústí nad Labem či Děčína plout jen lodě s výtlakem do sedmdesáti centimetrů. Tedy nanejvýš velká kánoe nebo šlapadlo. Nákladní doprava stojí a na vlhčí časy čeká zboží za stovky milionů korun. Pokud si už nenašlo jinou cestu.

Nezvyklé panoráma města, zvědavost jeho obyvatel a starosti tamních speditérů jsou jen nejviditelnější příznaky mnohem širšího fenoménu: v Čechách a na Moravě je málo vody.

Osudové vlnění

Na první pohled to tak přitom nevypadá. Jen málokde se řeky a nádrže stahují do úzkých koryt nebo louží, jako tomu bylo minulý týden v Ústí nad Labem. Ani tuzemská zeleň očividně neschne a nežloutne. Pohled na mapy hydrometeorologů však ukazuje, že ve většině místních řek a říček teče mnohem méně vody, než je v červnu obvyklé, a některé vskutku vysychají (viz mapku). A z map podzemních vod můžeme číst, že drtivá většina přírodních podzemních zásobáren je poloprázdná a jejich hladina dál klesá. Zelené stromy a louky znamenají, že vrchní vrstva půdy s vodou jakž takž vyžívá, ale hlouběji už prakticky žádná není.

30. června - 13. července, č. 27-28/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30. června - 13. července, č. 27-28/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1020
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte